Dünyanın okyanus tabanı için müjdeli haber

BBC News’ta paylaşılan habere göre Seabed 2030 Project olarak adlandırılan okyanusların haritalandırılması işlemi yüzde 19 oranında tamamlandı. Bu oran, projenin ilk zamanlarında sadece yüzde 6 civarındaydı.

2017 yılında Dünya’nın okyanus tabanları hakkında daha detaylı bilgilere sahip olunması adına yola çıkıldı. 3 yıl içinde önemli bir ilerleme kaydeden bilim insanları, bu projenin ortaklarından biri olan GEBCO’nun şebekesiyle birlikte yaklaşık 14 milyon kilometre kare verinin toplanmasını sağladı. Böylelikle bu projede yüzde 13 oranında bir ilerleme elde edildi.

Seabed 2030 projesinin büyüklüğü hakkında verilen bilgilere göre bu haritanın büyüklüğü Avustralya’nın neredeyse 2 katına tekabül ediyor. Söz konusu projeye, ortaklar ve yardımcılar ile beraber, 133 katılımcı katkıda bulunuyor. GEBCO’nun paylaştığı verilerin halka açık olduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle